Geografski polozaj

 

Banja Luka je najveci grad, privredni i kulturni centar Republike Srpske i drugi grad po velicini u Bosni i Hercegovini. Na podrucju opstine Banja Luka, cija je povrsina 1.239 kvadratnih kilometara, bilo je prije rata oko 195.000 stanovnika. Sada ima 237.000 stanovnika, od kojih oko 65.000 izbjeglica sa drugih podrucja.

Banja Luka lezi sa obe strane rijeke Vrbasa, u tektonskoj uvali pravca sjeveroistok-jugozapad, koja je od Lijevca polja u Posavini odvojena Laktaskom klisurom. Uvala je duguljastog oblika, a na najsirem mjestu siroka ja 5 km.

Grad se razvio na juznom rubu ove kotline, na samom izlazu Vrbasa iz klisure u ravnicu. Rijeka tece gotovo po sredini grada, duboko usjecenim koritom. Sam grad Banja Luka prostire se na oko 150 kvadratnih kilometara, a nalazi se na 44o46'27'' sjeverne geografske sirine i 17o11'44'' istocne geografske duzine. Prosjecna nadmorska visina iznosi 164 metra.

Banja Luka je vazna raskrsnica drumskog saobracaja i prolazna tacka mnogih zeljeznickih pravaca. Sa aerodromom, kao i pristanistem na Savi, koje se nalazi u 50-ak kilometara udaljenoj Gradiski, Banja Luka je cvoriste koje omogucava vezu Jadranskog mora sa centralnom Evropom i zapadnih krajeva Republike Srpske sa istocnom Evropom i Srbijom. Klima je umjereno kontinentalna sa prosjecno 143 dana godisnje sa padavinama, ali i prosjecno 1.821 suncanim satom godisnje i srednjom godisnjom temperaturom od oko 11oC. Najniza zabiljezena temperatura u Banjoj Luci je -27.4oC, a najvisa 41.1oC.

Klima i jedna od najljepsih planinskih rijeka na Balkanu-rijeka Vrbas, koja protice kroz grad, kao i vrijedni ljudi, cine da Banja Luka ima epitet "grada zelenila". Banju Luku krasi vise od 2.400 hektara zelenih povrsina (parkovi , zastitno zelenilo, sume, park-sume, vocnjaci...), od cega je preko 1.000 hektara urbanog zelenila. Raj za dusu i oci svakog posjetioca...

 

Natrag na pocetnu stranicu